• לעיון בקטלוג הדיגיטלי של מכון ליאו בק ירושלים באתר המרכז להיסטוריה יהודית (The Center for Jewish History) לחצ/י על קישור זה.
  • למידע על אספקת עותקים מחומרי הארכיון ומחירון שירותים ראה/י כאן.

רקע כללי על הארכיון

ארכיון מכון ליאו בק ירושלים הוא חלק מהותי מפעילות המחקר וההנצחה של המכון וכולל מאות אוספים אישיים, משפחתיים ומוסדיים. אוספי הארכיון מכילים מגוון רחב של מסמכים היסטוריים משלהי המאה ה-18 עד לסוף המאה ה-20 ופורשים את חייהם של יהודי קהילות גרמניה ומרכז אירופה הן בארצות המוצא הן בארצות אליהן היגרו במהלך השנים. ברשות הארכיון אוסף מיקרופילם של העיתונים היהודים מהמאה ה-19 ומהמאה ה-20.

מה בארכיון?

החומרים הנשמרים בארכיון מגוונים הן מבחינת נושאים והן מבחינת סוגות, ועוסקים בתחומים שונים של חיי היהודים בגרמניה. בין השאר ניתן למצוא בארכיון מספר רב של ביוגרפיות וזיכרונות משפחתיים, המתארים את חיי היום-יום של יהודי גרמניה בקהילות השונות במאות ה-19 וה-20, ובכלל זה מעמד אזרחי, משלחי יד, מנהגים חברתיים, טקסים דתיים ויחסים משפחתיים. רבים מהאוספים המשפחתיים כוללים בנוסף לזיכרונות מעין אלו אף תעודות רשמיות, מסמכים אישיים, מכתבים ותמונות.

קבוצה משמעותית אחרת של מסמכים בארכיון היא אוטוביוגרפיות וזיכרונות מימי עליית הנאצים לשלטון בגרמניה, המתארים את ההתמודדות עם רדיפות היהודים והאנטישמיות השלטונית ואת ההגירה אל ארצות בכל רחבי העולם. בהקשר זה ניתן אף למצוא בארכיון זיכרונות ומכתבים העוסקים בהגירה לפלשתינה-א"י ומסמכים ארכיוניים מגוונים הנוגעים לציונות הגרמנית, לתנועות הנוער היהודיות והציוניות ולקבוצות ההכשרה החלוצית.

בנוסף להיסטוריה של פרטים ומשפחות יהודיות, ניתן למצוא בארכיון התכתבויות נרחבות של אישים בולטים בקהילת יהודי גרמניה, ביניהם מרטין בובר, רוברט וולטש, מקס ליברמן ואחרים. כמו כן, קיימים בארכיון עותקים של מאמרים, הרצאות ועבודות אקדמיות העוסקים ביהודי גרמניה, שנכתבו החל משנות ה-20 של המאה ה-20 ולא נמצאים במרבית הספריות האקדמיות. בנוסף לארכיון ההיסטורי, מחזיק הארכיון את הארכיון של מכון ליאו בק עצמו, הכולל תעודות ומסמכים שונים המתעדים את פעילות המכון מאז היווסדו בשנת 1955.

מה חדש בארכיון?

ארכיון המכון נמצא בימים אלו בתהליך קטלוג מחדש של כלל אוספי הארכיון אל תוך קטלוג המרכז להיסטוריה יהודית (Center of Jewish History) הכולל גם את ארכיון ליאו בק ניו יורק. הקטלוג דיגיטלי ואינטרנטי, וניתנת בו גישה מקוונת למבחר של פריטים ארכיוניים. ארכיון המכון עצמו פתוח לעיון בחומרים המקוריים, בתיאום מראש.

קטלוג אוספי מכון ליאו בק ירושלים מתאפשר באדיבות:

קרן סאל אופנהיים

משרד החוץ הגרמני, במסגרת הפרויקט –

“Traces of German-Jewish History: Preserving and Researching German-Jewish Archives in Israel“ of the Franz Rosenzweig Minerva Research Center and the Deutsches Literaturarchiv Marbach

 

זמני פעילות המכון

ניתן לבקר במכון בימים שני עד חמישי בין השעות – 09:00-14:00 (עדיף לתאם מראש בטלפון או בדוא"ל), בשעות הללו אפשר לבקר בספרייה, בארכיון, בחדר הקריאה ולהיעזר בשירותי המשרד.

ביקור בארכיון

לשאלת והתייעצות בנוגע לארכיון ולספרייה, וכן לקביעת ביקור בארכיון (בתיאום מראש בלבד), צרו קשר עם מירב ראובני, במייל archive@leobaeck.org או בטלפון 02-5633790.

מסירת פריטים

המכון מקבל לרשותו פריטים חדשים, וניתן ליצור קשר בנוגע לכך בפרטי ההתקשרות המופיעים לעיל.