מכתב לחידוש החברות בעמותת מכון ליאו בק ירושלים

//מכתב לחידוש החברות בעמותת מכון ליאו בק ירושלים

מכתב לחידוש החברות בעמותת מכון ליאו בק ירושלים

View this email in your browser

שלום רב,
בשנת 2015 אנו חוגגים 60 שנות פעילות למכון ליאו בק. במכון ליאו בק ירושלים נציין שנה זו בשפע של אירועים ופעילויות. במהלך השנה נקיים, בתמיכת קרן בוש, סדרת מפגשים: יהודים בגרמניה – יהודים גרמנים – יהדות גרמניות: פרדיגמה של זהויות מקף, בחינה מחדש. במפגשים נדון מנקודות ראות שונות – היסטורית, ספרותית, אמנותית – בזהות היהודית-גרמנית: היווצרותה ההיסטורית, משמעותה לחברה ולתרבות היהודית והגרמנית ורישומיה בחברות ובתרבויות הגרמנית והישראלית לפני השואה ואחרי 1945.
האירוע הראשון התקיים ב-16 במרץ במשכנות שאננים בירושלים.  פרופ' שמואל פיינר דיבר על מטרות המכון ועל סדר היום המחקרי והציבורי שלו; פרופ' סטיבן אשהיים שוחח עם פרופ' אלאיידה אסמן מאוניברסיטת קונסטנץ בגרמניה על משמעות יהדות גרמניה בהקשר ההיסטורי, לאחר מכן שוחחה פרופ' שולמית וולקוב עם פרופ' שלמה אבינרי ופרופ' גלילי שחר על הנושא מהי יהדות גרמניה ומדוע מורשתה אקטואלית ומדברת אלינו עד היום. בערב, שאותו הנחה מר דוד ויצטום, הושמעו יצירות מוסיקליות מאת חנוך יעקבי בביצוע תלמידי האקדמיה למוסיקה בירושלים.
חידוש נוסף לרגל שנת ה-60 לפעילות המכון הוא הקמת אגודת ידידים למכון ליאו בק ירושלים בראשותו של מר דוד ויצטום. ניידע כמובן את חברי העמותה בדבר פעילות האגודה ואירועים שנקיים.
החודש התקיים שבוע מרטין בובר: כנס בינלאומי תחת הכותרת מרטין בובר בפלשתינא/א"י ומדינת ישראל.  במהלך הכנס קיימנו במכון סדנה לחוקרים צעירים וחוקרים בכירים, ולקראתו מוציא המכון לאור שתי חוברות חדשות בסדרת חידושים שעוסקות במרטין בובר ובמשנתו.

אנו ממשיכים את התמיכה בחוקרים צעירים הן באמצעות מלגות והן באמצעות סמינרים וסדנאות. אחת המטרות המרכזיות של מכון ליאו בק ירושלים היא יצירת רשתות קשר אקדמיות בין חוקרים בארץ לבין חוקרים בחו"ל ויצירת מרחב מתאים להחלפת דעות. גם השנה יקיים המכון בפעם השנייה, בתמיכת קרן גרדה הנקל, סמינר לפוסט-דוקטורנטים החוקרים את יהדות גרמניה ומרכז אירופה, פורמט ייחודי של מכון ליאו בק ירושלים, שמפגיש חוקרים ישראלים ואירופים לשתי סדנאות אינטנסיביות. המפגש הראשון יתקיים ביולי 2015 בברלין והמפגש השני יתקיים בפברואר 2016 בירושלים.

ביולי 2015 יקיים המכון, במסגרת הסדרה שמלווה את שנת ה-60 למכון, אירוע חגיגי בברלין תחת הכותרת למי שייכת התרבות היהודית-גרמנית: זיכרונות קולקטיביים – בחינה מחדש. אירוע זה יתקיים במקביל למפגש מנהלי מכון ליאו בק הבינלאומי, ולמפגש הראשון של סמינר הפוסט-דוקטורנטים  ויהיה האירוע המרכזי שמציין 60 שנה לפעילות המכון הבינלאומי. לראשונה הופקד מכון ליאו בק ירושלים על התכנון וההפקה של מפגש בינלאומי זה.

לצד הפעילות המיוחדת לשנת ה-60 של המכון נמשיך לקיים את הקברטים הספרותיים, לטפח את הארכיון ולהוציא לאור פרסומים חדשים של המכון.
להפקת הפעילויות המגוונות הללו, וכדי לעמוד במטרות שהציב לעצמו, נעזר המכון בתמיכה כספית, גם של חברי העמותה הנאמנים. אנחנו מודים לחברי העמותה הוותיקים על נאמנותכם ומקווים להמשך שיתוף הפעולה עמכם. אנו מעוניינים, כמובן, להזמין את כל שוחרי המכון להרחיב את שורותינו.

בברכת חג שמח ובתודה,

פרופ' שמואל פיינר,  יו"ר הנהלת מכון ליאו בק ירושליםד"ר אניה זיגמונד, מנהלת מכון ליאו בק ירושלים

להדפסת טופס חידוש/הרשמה

Share

+1

Tweet

Read Later

Forward

Copyright © 2015 מכון ליאו בק ירושלים, All rights reserved.
unsubscribe from this list    update subscription preferencesEmail Marketing Powered by MailChimp

 [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

By | 2016-12-20T15:45:11+00:00 מאי 17th, 2015|כללי|סגור לתגובות על מכתב לחידוש החברות בעמותת מכון ליאו בק ירושלים

About the Author: