משולחן ארכיון ליאו בק ירושלים- מדליות ממלחמת העולם הראשונה עם טוויסט של חידה היסטורית:

//משולחן ארכיון ליאו בק ירושלים- מדליות ממלחמת העולם הראשונה עם טוויסט של חידה היסטורית:

משולחן ארכיון ליאו בק ירושלים- מדליות ממלחמת העולם הראשונה עם טוויסט של חידה היסטורית:

במסגרת פרויקט הקטלוג מחדש של ארכיון מכון ליאו בק בירושלים, מצאנו בתיקים 213 ו 515 שלל מסמכים ובעיקר תעודות הוקרה ומדליות שהוענקו לפקיד הדואר היהודי מוזס יוסף (1863-1924). מוזס יוסף נולד בעיר הצפון גרמנית, הזל Hesel הסמוכה לברמן, סיים ב-1880 את לימודיו בבית הספר המקצועי zu Arolsen עם ציוני בגרות טובים. עם זאת סעיף לימודי הדת נשאר ריק, אולי בשל יהדותו לא נדרש ללמוד אותם (תמונה 1). את הכשרתו בת שמונה השנים סיים בהצלחה ומונה ב1888 לשמש כפקיד דואר בעיר שטרסבורג דאז במחוז Elsass-Lothringen. שנה זו גם ידועה בשם 'שנת שלושת הקיסרים' reikaiserjahr)) השנה בה מת קיסר גרמניה וילהלם הראשון , בנו שכונה וילהלם השלישי מונה תחתו ונפטר מסרטן לאחר 99 ימי כהונה ובנו הבכור שכונה וילהלם השני, מונה תחתיו.
מוזס יוסף התחתן עם יולי לבית אבפל ונולדו להן שני ילדים גוטפריד והלנה (1896-1983 שנשאה לחוקר העתיקות ג'יימס ביברקראוט). יוסף מוזס המשיך להתקדם בשרשרת הדרגות וזכה לתעודות הוקרה ועיטורים שונים כמו 'אות העיט האדום, דרגה 4' אשר קיבל בברלין מטעם הקיסר בשנת 1912. במהלך מלחמת העולם הראשונה זכה לעיטורים נוספים בהם גם עיטור 'צלב הברזל' המפורסם אשר הוענק למשתתפים במלחמת העולם הראשונה.
בשנת 1924 פרש יוסף לפנסיה בעקבות ביטול משרתו בשירות הדואר.
בתיק מצאנו אותות שונים אשר לוו בתעודות הוקרה. עד כה, לא הצלחנו לאתר את שנת פטירתו של יוסף מוזס אך אם זאת מצאנו כי עיטורי 'צלב ברזל' נוספים אשר שנמצאו בתיק הוענקו בשנים 1934-1935 למשתתפים במלחמה אשר מצויים בין החיים. 'צלב הברזל' אשר ניתן לקרובי משפחה בעבור משתתפים במלחמת העולם הראשונה אשר הלכו לעולמם עוצבו בדרך

מעט שונה עם חיפוי שחור על גבי הכיתוב המובלט באות.
חידת מועד ומקום מותו של יוסף מוזס נותרה בעינה, אך לזאת נוספה חידה נוספת. עוד באותו התיק מצאנו בין שלל העיטורים והחפתים את 'אות הלוחם היהודי'. יכול להיות שאות זה התווסף לעיזבון על ידי בתו הלנה, אשר תרמה בשנת 1976 את עזבונו למכון או אולי מדובר בסיפור אחר. מה דעתכם?

By | 2017-07-18T12:38:35+00:00 יולי 18th, 2017|בלוג ארכיון|סגור לתגובות על משולחן ארכיון ליאו בק ירושלים- מדליות ממלחמת העולם הראשונה עם טוויסט של חידה היסטורית:

About the Author: