מה היה למומחה לבריאות הציבור של המאה ה -19 לומר

עלון חבוט בספריה שלנו מזכיר את הישגיו של סלומון נוימן (ראו תמונה מספר 1) רופא שכתביו בנושא בריאות הציבור נראים רלוונטיים להפליא כיום. נוימן, יליד 1819, עבד כרופא עיניים בברליןבאותה תקופה, בברלין היה חסר בית חולים ציבורי, כמו גם מערכת ביוב ואספקת מים מתוקים לשתייה, והיא נחשבה לאחת הערים המלוכלכות ביותר באירופה

לנוכח מצב בריאותם הירוד של הפועליםהיה ברור לנוימן כי יש לשפר את תנאי המחייה שלהם. על סמך הרעיון המהפכני שמטרתה של מדינה היא רווחתם של כל חבריה, הסיק נוימן כי המדינה היא זו שצריכה לספק תנאי חיים נאותים ושירותי בריאות ציבוריים לכלל אזרחיה (ראו תמונה מספר 2).

30 שנה קודם להתקבלותם באימפריה הגרמנית, כבר דגל נוימן בתכנית לביטוח בריאות ציבורי. הוא גם נקט בפעולה מעשית: הוא הצטרף למועצת העיר וארגן מחדש את מפקד 1861. לראשונה נאספו נתונים חברתייםכלכליים. כך התאפשר לממשל העיר להקצות ביעילות משאבים לתהליך מודרניזציה של תשתיות העיר. בסוף המאה ה– 19 כבר נחשבה ברלין כדוגמה להצלחה בהיגיינה במטרופולין.

נוימן נפטר בשנת 1908. אחד מרבים שהעניקו לו כבוד היה הרמן כהן (ראו תמונה מספר 3). כהן ונוימן היו חברים לאורך 40 שנה. תחום העניין משותף לשניהם היה מדע היהדות. ב– 25 באוקטובר 1908 התקיים אירוע זיכרון לסלומון נוימן ב– Hochschule für die Wissenschaft des Judentums, הרמן כהן נשא נאום לכבודו והזכיר למאזינים את הישגיו של נוימן בקידום מדע היהדות מחד גיסא ופיתוח שירותי הבריאות הציבוריים בברלין מאידך גיסא.

עותק נאומו של הרמן כהן הוא חלק מספריית מכון ליאו בק ירושלים. עותק זה, חוברת קטנה עם עטיפת נייר, פורסם מספר פעמים וניתן לקוראו באמצעות אוסף Compact Memory של ספריית האוניברסיטה בפרנקפורט. לחץ כאן לקריאה.

Hermann Cohen: Salomon Neumann. Rede bei der Gedächtnisfeier der Lehranstalt für die Wissenschaft des Judentums. In: Ost und West, 9 (1909), 1, 51-58.

עבודתו העיקרית של סלומון נוימןבנושא בריאות הציבור עברה דיגיטציה על ידי ספרייתZB MED בקלןלחץ כאן לקריאה:

Salomon Neumann: Die öffentliche Gesundheitspflege und das Eigenthum. Berlin 1847. 

ולבסוף, תמונתו של נוימן לא תהיה שלמה מבלי להזכיר את התחביב האהוב עליו: איסוף ספרים. הדפס גדול מימדים שפרסם גוטהילף וייסשטיין, אחד מאחייניו של נוימן, ממחיש את תשוקתו של האחרון באופן מדוייק. בשנת 1889, לרגל יום הולדתו ה– 70 של נוימן הגיש לו אחיינו מכתב לא ידוע מאת משה מנדלסון. בהקדמתו למכתב, אותו הדפיס ב– 20 עותקים, כותב ויסשטיין על נוימן ומספר כיצד הקניט אותו האחרון על כך שאין בספרייתו של ויסשטיין ספרים הקשורים ליהדות. ויסשטיין ממשיך ומספר בגאווה כיצד הצליח לאתר את מכתבו של מנדלסון. הטיפוגרפיה של הטקסט דומה במראיתו לשירים של שטפן גאורגה, ובכך מנוגדת בחדות לטון השובב של הטקסט. הדפס מקסים זה חוגג את אהבתם לספרים של נוימן וויסשטיין. בזכות הדיגיטציה שנערכה על ידי ה– State Library של ברלין, אנו יכולים לראות את נוימן בזווית נוספתלחץ כאן לקריאה:

Gotthilf Weisstein (ed.): Inedita Mendelssohniana. Seinem lieben Onkel Herrn Sanitätsrath Dr. S Neumann zum siebzigsten Geburtstag, Berlin 1889.